LEKTURY W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE 4-6

„Lektury w teleGRAFICZNYM skócie dla klas 4-6” to publikacja powstała we współpracy z Grupą Wydawniczą Harmonia. Teczka zawiera zbiór  56 arkuszy ułatwiających proces czytania ze zrozumieniem, a także analizowania i interpretowania utworów literackich wymienionych w podstawie programowej z języka polskiego dla klas 4-8. Praca z graficznymi kartami ułatwi zrozumienie tekstów, usprawni proces uważnego i krytycznego czytania dzieł literackich, pomoże dostrzec związki przyczynowo- skutkowe między wydarzeniami, zrozumieć i odtworzyć relacje między bohaterami, ich intencje, a także budować własne sądy na temat postaci oraz wydarzeń.

Materiały można wykorzystać do pracy na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych. Doskonale sprawdzą się podczas pracy z uczniem z dysfunkcjami. Uniwersalność kart sprawia, że mogą być one wykorzystywane w toku różnorodnych oddziaływaniach edukacyjnych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Każdy komplet zawiera szczegółowy opis oraz sugerowane sposoby zastosowania.

ZESTAW 1. GRAFICZNE KARTY PRACY

Komplet 37 arkuszy to materiał wspomagający analizę i interpretację utworów literackich  w klasach 4-6. Są to karty tematyczne (dotyczące określonego zagadnienia), które mogą okazać się pomocne w czasie realizacji konkretnych tematów dotyczących wskazanych utworów.

ZESTAW 2. UWAŻNOTKI 

(grafiki wspomagające proces uważnego czytania)

„UWAŻNOTKI” to neologizm, który jest odpowiedzią na problem „mechanicznego czytania lektur” przez moich uczniów. Są to zestawy miniaturowych grafik do lektur obowiązkowych, których głównym celem jest wspomaganie procesu uważnego czytania. Komplet składa się z 11 arkuszy zawierających elementy graficzne do lektur obowiązkowych dla klas IV- VI.

ZESTAW 3. BOHATER LITERACKI BEZ TAJEMNIC

Zestaw powstał z myślą o utrwaleniu wiadomości na temat bohaterów lektur obowiązkowych. Składa się z dwóch części:

CZĘŚĆ 1. KOGO WIDZISZ?

Jest to komplet 3 arkuszy zawierających graficzne wizerunki 45 bohaterów literackich poznanych w klasach 4-6, wraz z cytatami, słowami kluczowymi oraz ikonami związanymi bezpośrednio z daną postacią.

CZĘŚĆ 2. KTO O KIM?

Karty „Kto o kim” to 5 arkuszy z dymkami to redagowania w imieniu wskazanych postaci literackich wypowiedzi na temat innych bohaterów. Karty mają na celu wskazanie relacji między bohaterami, odtworzenie opinii jednej postaci o innej.

Teczka kosztuje ok. 35 zł i można ją zamówić m. in. tutaj:

https://www.harmonia.edu.pl/pl/product/lektury-w-telegraficznym-skrocie-dla-klas-4-6?v=2383

Nagranie z zawartością teczki można obejrzeć tu:

https://www.facebook.com/100062956495396/videos/932919774071181

Każdy komplet zawiera szczegółowy opis oraz sugerowane sposoby zastosowania, jednak wachlarz możliwości jest szeroki – ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

About the author

Monika.Iwanowska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *