KILKA KROKÓW DO DOBREGO OPOWIADANIA

Staram się, aby każdy uczeń, przystępując do redagowania opowiadania egzaminacyjnego, świadomie spełniał wszystkie kryteria. Oto kilka prostych sposobów na pierwsze zmagania z tą formą wypowiedzi pisemnej:

KROK 1.: KARTA PROJEKTOWA

Uczniowie, zanim przystąpią do pisania, projektują swoje opowiadanie, uzupełniając kartę, w której notują najważniejsze elementy. Prawidłowo uzupełniona notatka powinna zawierać informacje o czasie i miejscu akcji, bohaterach, narracji, zarysie fabuły i puencie.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę uczniów, że dobre opowiadanie powinno zawierać 3 ważne punkty:

-zawiązanie akcji

-punkt kulminacyjny

-rozwiązanie akcji

Dzieci mogą już na tym etapie zaplanować w karcie wydarzenia, które będą stanowiły te 3 ważne etapy ich wypracowania.

KROK 2.: ĆWICZENIA.

W opowiadaniu egzaminacyjnym uczeń musi wykorzystać co najmniej 6 spośród 10 elementów twórczych:  czas wydarzeń, miejsce, elementy opisu, elementy charakterystyki postaci, zwroty akcji, punkt kulminacyjny, puenta, monolog, dialog, retrospekcja. Z gotowym zarysem opowiadania możemy przystąpić do ćwiczeń usprawniających umiejętność wprowadzenia tych elementów do wypracowania. W jaki sposób?

Na kartkach samoprzylepnych uczniowie wypisują każdy element, a następnie zapisują przykłady zdań, które będą jego realizacją. Wymyślone przykłady powinny być związane z zaprojektowanym wcześniej opowiadaniem, żeby uczeń mógł później użyć ich w wypracowaniu.

KROK 3.: REDAGOWANIE KROK PO KROKU.

Ostatni punkt to redagowanie opowiadania – można się wspomóc wklejkami.

KROK 4. – PROJEKTOWANIE LOSÓW WYBRANEGO BOHATERA LEKTURY OBOWIĄZKOWEJ.

Ważne jest też to, aby uczniowie dobrze zrozumieli temat. Polecenie „dopisz dalsze losy” to nie to samo co „zmień zakończenie utworu” – warto uczulić na to uczniów. W zeszłym roku w z klasą ósmą projektowaliśmy losy bohaterów według różnych poleceń zwiazanych z redagowaniem opowiadania. Każdy losował jedną postać i uzupełniał poniższą kartę:

Załączam plik z omówionym materiałem:

OPOWIADANIE

 

About the author

Monika.Iwanowska

View all posts

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *