MAGIA KOSTECZKOWYCH OPOWIEŚCI

Kilka miesięcy temu pierwszy raz zetknęłam się z magicznymi kosteczkami Story Cubes. W skład gry wchodzi 9 kostek, kryjących w sobie ogromny potencjał i wiele możliwości zabawy.

Więcej informacji na temat tej gry znajdziemy np. tu:

http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/2942,story-cubes.html

Cena jednego zestawu kostek to koszt ok. 35 zł. Spokojnie można jednak samodzielnie wykonać taką grę.

Zainspirowana przystąpiłam do pracy. Wygrzebałam z kosza z zabawkami córki niekompletne, zniszczone i właściwie już od dawna nieużywane puzzle sześcienne. Trochę papieru kolorowego, do tego szablony ilustracji i tak oto powstały – moje osobiste Story Cubes.

DSC_0467

W jaki sposób zamierzam z nich korzystać? Jest kilka możliwości:

  1. Tradycyjna forma – redagowanie opowiadania:

Uczniowie wyrzucają kostki, przyglądają się otrzymanym obrazkom i tworzą na ich podstawie niesamowitą historię.

  1. Budowanie zdań i utrwalenie części zdania:

Uczeń nie wyrzuca kostek, ale każdą obserwuje, a następnie sam wybiera poszczególne obrazki i redaguje na ich podstawie zdanie, które zapisuje do zeszytu. Teraz może wskazać podmiot i orzeczenie w zredagowanym zdaniu oraz pozostałe części zdania.

  1. Rozmowa na temat emocji:

Celowo jedna z przygotowanych przeze mnie kostek zawiera emotikony. Warto na ich podstawie zainicjować rozmowę na temat emocji (dziecko odczytuje nazywa emocję na podstawie emotikonu, wskazuje zewnętrzne przejawy danej emocji, jej przyczyny, podaje konkretne przykłady, możemy porozmawiać o tym, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami itd.

Praca z magicznymi kosteczkami przyniesie wiele korzyści. Po pierwsze, kostki stanowić będą  urozmaicenie lekcji. Zamiast wypełniać ćwiczenia, uczniowie będą rzucać kostkami. Po drugie, korzystnie wpłyną na pobudzenie kreatywności dzieci. Trzeba będzie nieco pogimnastykować umysł, aby z kilku różnych obrazków stworzyć jedno, spójne opowiadanie.

Już się nie mogę doczekać lekcji!

DSC_0482

DSC_0481

DSC_0479

DSC_0478

PLIKI DO POBRANIA: SZABLONY DO KOSTEK

About the author

Monika.Iwanowska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *